丂んou 丂ugノ 乃ム刀 / Shou Sugi…

丂んou 丂ugノ 乃ム刀 / Shou Sugi Ban
– opalane deski

Opalanie desek ma bardzo duże znaczenie, dawno temu domy budowano przede wszystkim z drewna, Japończycy zauważyli ze drewno mocno opalone bardzo trudno jest zapalić i w ten sposób narodziła się ta technika. Rozwiązanie to jest logiczne ponieważ opalona warstwa drewna traci większość składników które są łatwopalne. Co się okazuje zwęglona powierzchnia jest idealnym zabezpieczeniem przed wilgocią, grzybami i pleśnią dlatego sugi ban wraca po latach i zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością.

Zgodnie z japońską tradycją powinno się używać wyłącznie naturalnie wyzwolonego ognia, ale w dzisiejszych czasach sięga się po palniki gazowe usprawniające pracę.
Kolejnym etapem jest hartowanie drewna w zimnej wodzie – z powierzchni desek zostaje przy okazji usunięty pył. Następnie drewno jest dokładnie szczotkowane i zabezpieczane woskiem, lakierem lub olejem roślinnym. Cały proces jest bardzo czasochłonny, lecz doskonale konserwuje drewno na kilkadziesiąt lat. Uwydatnia też jego piękno poprzez podkreślenie unikalnej faktury.
Dawniej w technice Sugi Ban wykorzystywano tylko cedr japoński. Obecnie używa się wielu różnych gatunków drewna, m.in. drewna sosnowego, klonowego, dębowego, modrzewiowego

Dobrze opalona, a następnie pomalowana naturalnym olejem deska, prezentuje się wyjątkowo pięknie. Zewnętrzna powierzchnia uwidacznia unikalną strukturę drewna co daje ciekawy efekt wizualny.
Zależnie od stopnia opalania, można uzyskać różne odcienie czerni.

Takie deski idealnie sprawdzają się jako materiał do wykonania pięknej i trwałej elewacji, której przez długie lata nie będzie trzeba w żaden sposób zabezpieczać. W przypadku zwykłych drewnianych elewacji trzeba malować elewacje co 2-3 lata. Można je także wykorzystać także do wykonania tarasu/ Aktualnie często spotkamy także meble wykonane z desek Sugi Ban, ozdabia się nimi również wnętrza, łącząc tradycyjną technikę z nowoczesnym wystrojem. Możliwości są tak naprawdę ogromne, jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

(╭☞σ ͜ʖσ)╭☞ Źródło

#japonia #drewno #budownictwo #domy #ciekawostki